Ola Bilińska - życie i twórczość

O artystce folkowej

Życie prywatne

Ola Bilińska urodziła się w 1986 roku w Warszawie jako córka reżyserki filmowej i producenta filmowego. Artystka jest z wykształcenia znawcą angielskiej literatury, w szczególności brytyjskiej poezji. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie muzyczka mieszka i tworzy na Suwalszczyźnie.

Twórczość artystki

Pierwsze przygody z muzyką, Ola przeżyła w harcerstwie, gdzie nauczyła się grać na gitarze, natomiast bardziej profesjonalne początki to wokal w zespole Płyny, Igora Spolskiego oraz Szymona Tarkowskiego, do którego dołączyła w 2008 roku.

W roku 2011 artystka zmieniła formację na Muzyka Końca Lata oraz pracowała nad własnymi utworami, w założonym przez siebie Babadag.
W 2012 roku wydała płytę o tytule tożsamym z nazwą zespołu- "Babadag", na której znalazły się autorskie piosenki etniczne.
W 2015 roku ukazała się jej płyta "Do Come By", którą nagrała z Danielem Pigońskim jako Bye Bye Butterfly. Krążek nawiązuje do bluesa ale w elektryczny i syntezatorowy sposób.

W roku 2016 światło dzienne ujrzała płyta Oli o nazwie "Libelid", na której znalazły się utwory miłosne śpiewane w jidysz. O artystce folkowej można powiedzieć wiele, natomiast na pewno nie ma w niej nudy, wąskich horyzontów i jednowymiarowości.
Początkiem 2019 roku Ola jako Babadag wydała kolejną płytę- "Šulinys", na której część melodii to pieśni litewskie wykonywane wraz z trzema pochądzącymi z Wilna siostrami, a część to polsko- i anglojęzyczne utwory Bilińskiej. Po kilku miesiącach, w tym samym roku ukazała się też płyta retro o nazwie "Kucz/Bilińska", autorstwa Oli oraz Konrada Kucza.