Berjozkele - eksperymentalny projekt w języku jidysz

Post dodany przez fanclub · 29-03-22

Berjozkele – opinie słuchaczy

Ta nastrojowa, rytmiczna i uspakajająca muzyka otula w ciepłą, bezpieczną puchową pierzynkę. Czasami nostalgiczna, wędrująca w krainę snu, innym razem rozbiegana po ulicach pełnych słońca z radosnym śmiechem dziecka, wspominającym mijający dzień. Przywracająca wspomnienie dzieciństwa, ciepłej dłoni matki, gładzącej po głowie przed snem.

Berjozkele - kompozycje w jezyku jidysz

Berjozkele – projekt folkowy

Nowatorski, a zarazem przeniesiony z przeszłości o wysublimowanym brzmieniu z tekstami w języku jidysz. Przekazywane z pokolenia na pokolenie przedwojenne kołysanki o poetyckim tekście i interpretacji oddającej klimat okresu międzywojennego, w którym niepokój przeplata się z ulgą. Zwiewności i delikatności nadaje nie tylko głos Oli Balińskiej, ale i doskonały dobór instrumentów w postaci m. in  flugelhornu,  cymbałów białoruskich, trąbki czy mandoliny. Pulsujące rytmy roztaczają wizję bezkresnych pól zasianych makami i chabrami falującymi na wietrze w poczuciu błogości i dziecięcej niewinności.

Berjozkele - eksperymentalna muzyka dla Ciebie

Mało by nazwać ten projekt zbiorem kołysanek, to nie zgrabne wpadające w ucho melodyjki.  To projekt estetyczny, intelektualny, niczym doświadczenie mindfullnes’owe. W którym zanurzasz się wszystkimi zmysłami, kojący, niczym obcowanie z naturą, tańcem, czystymi, prostymi formami.

Ta sensualna muzyka z akcentami współczesnego brzmienia niesie w sobie tak wyraźny ładunek emocjonalny, że wyczuć można intencję artysty i się do niej dostroić. Berjozkele wciąga, słuchając chcesz więcej tej magnetyzującej podróży przez dźwięki.