Język jidysz - charakterystyka

Post dodany przez fanclub · 05-06-22

Język jidysz - charakterystyka
Jidysz to język zwany „żydowskim niemieckim”, którym początkowo posługiwali się Żydzi wschodnioeuropejscy. Chociaż często bywa mylony z hebrajskim, warto zwrócić uwagę, że są dwa zupełnie różne języki. Poniżej przedstawiamy ciekawostki, przydatne zwroty, a także krótką historię jidysz.

Język jidysz – ciekawostki

Język jidysz łączy w sobie kilka różnych dialektów, m.in. średnio-wysokoniemieckich, romańskich, aramejskich, hebrajskich oraz słowiańskich. Tekst pisany w tym języku nie zawiera żadnych samogłosek, i chociaż początkowo używano liter hebrajskich, obecnie pisze się w alfabecie łacińskim. Ciekawostką dotyczącą języka jidysz jest także popularne żydowskie przysłowie z początków XX wieku: „Bóg mówi w jidysz w dni powszednie, a po hebrajsku w soboty” – odnosi się ono do powszechnego używania tego języka, choć obecnie mówi się nim jedynie w gronie najbliższej rodziny.

O jezyku jidysz

Podstawowe zwroty w języku jidysz

Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych zwrotów w jidysz:

בוקר טוב [Boker tow] - Dzień dobry!
!להתראות [Lehitraot!] - Do widzenia!
תודה [toda] – dziękuję
בבקשה [be-wakasza] – proszę
כן [ken] – tak
לא [lo] - nie

Język jidysz kiedyś i obecnie

Jidysz powstał w południowych Niemczech około roku 1000. Początkowo był powszechnie używany, jednakże na początku XX wieku powstał spór pomiędzy tym językiem a hebrajskim, który w krótkim czasie zastąpił jidysz. Obecnie w języku jidysz mówi się wyłącznie podczas kontaktów rodzinnych – w Izraelu, Stanach Zjednoczonych oraz w żydowskich enklawach w Europie.